Aktualności
Raczkowice. Największe cmentarzysko kultury przeworskiej w międzyrzeczu Warty i Pilicy PDF Drukuj
sobota, 01 czerwca 2024 13:55
Raczkowice_2024
 
Projekt "Raczkowice. Największe cmentarzysko kultury przeworskiej w międzyrzeczu Warty i Pilicy" PDF Drukuj
sobota, 01 czerwca 2024 13:45

 

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego"

 

 

W roku 2024 Fundacja Monumenta Archaeologica Barbarica otrzymała dofinasowanie z budżetu państwa w ramach programu "Ochrona zabytków archeologicznych" na realizację zadania:


Raczkowice. Największe cmentarzysko kultury przeworskiej w międzyrzeczu Warty i Pilicy


Wartość dofinansowania i całkowita wartość zadania wynosi 151 000,00 zł.

 

Celem projektu jest publikacja monografii cmentarzyska kultury przeworskiej w Raczkowicach, woj. śląskie, jak dotychczas największego założenia tego typu odkrytego w międzyrzeczu górnej Pilicy i Warty, badanego w latach 1976-1984. Monografia zawierać będzie: katalog obejmujący wszystkie groby ciałopalne, ustryny i warstwę ciałopalenia (łącznie 90 obiektów) oraz materiały luźne pochodzące ze zniszczonej partii nekropolii, oraz część analityczno-syntetyczną. W publikacji znajdą się także analizy specjalistyczne, m.in. antropologiczna (w tym badania izotopowe), antrakologiczna, archeozoologiczna, składu chemicznego wybranych przedmiotów metalowych i szklanych oraz wyniki badań radiowęglowych, oraz rozdziały dotyczące materiałów innych epok. Monografia przygotowana zostanie w serii Monumenta Archaeologica Barbarica w języku polskim i niemieckim. Publikacja będzie stanowiła istotne źródło wiedzy dla archeologów specjalizujących się w okresie rzymskim i wędrówek ludów.

 
Weklice. Cmentarzysko germańskich elit w centrum bursztynowego wybrzeża PDF Drukuj
środa, 13 września 2023 20:20
Weklice_2023
 
Projekt "Weklice. Cmentarzysko germańskich elit w centrum bursztynowego wybrzeża" PDF Drukuj
piątek, 15 lipca 2022 17:33

 

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego"

 

 

W roku 2022 Fundacja Monumenta Archeologica Barbarica otrzymała dofinasowanie z budżetu państwa w ramach programu "Ochrona zabytków archeologicznych" na realizację zadania:


WEKLICE. CMENTARZYSKO GERMAŃSKICH ELIT W CENTRUM BURSZTYNOWEGO WYBRZEŻA


Wartość dofinansowania i całokowita wartość zadania wynosi 138 800,00 zł.

 

Celem jest publikacja drugiego tomu jednego z największych w Europie cmentarzysk kultury wielbarskiej w Weklicach, pow. Elbląg, woj. warmińsko-mazurskie. Przewiduje się opublikowanie po raz pierwszy wszystkich pozyskanych podczas badań 1984-2018 znalezisk luźnych (640) oraz materiałów z lat 2005-2018; ok. 1400 zabytków ze 170 grobów. Zawartością publikacji będzie rozbudowany o elementy analizy katalog; analiza stratygrafii horyzontalnej cmentarzyska przy wykorzystaniu GIS oraz analizy specjalistyczne: antropologiczne (w tym badania DNA, biochemiczne oraz izotopowe), botaniczne szczątków roślin, pozostałości tekstyliów, składu chemicznego naczyń glinianych oraz zabytków metalowych, wyniki badań C14. Monografia przygotowana zostanie w ramach serii Monumenta Archaeologica Barbarica, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Publikacja, której wydanie planowane jest na rok 2023 będzie stanowiła nieocenione źródło wiedzy dla archeologów europejskich specjalizujących się w okresie rzymskim, jak i również dla osób interesujących się archeologią.

 
Babi Dół-Borcz – monografia nekropoli PDF Drukuj
poniedziałek, 07 lutego 2022 19:33

W latach 2020–2021 Fundacja Monumenta Archaeologica Barbarica współpracowała z Wydziałem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego (lider projektu) przy realizacji projektu Babi Dół-Borcz. Cmentarzysko kultury wielbarskiej z kręgami kamiennymi i kurhanami na Pomorzu – monograficzna publikacja. Efektem tego projektu, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w ramach programu Ochrona zabytków archeologicznych, prowadzonego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa) są wydane w grudniu 2021 roku dwa woluminy: w polskiej wersji językowej (Babi Dół-Borcz. Cmentarzysko kultury wielbarskiej z kręgami kamiennymi i kurhanami na Pomorzu) jako tom IX serii Monumenta Archaeologica Barbarica. Series Gemina, i w niemieckiej wersji językowej (Babi Dół-Borcz. Ein Gräberfeld der Wielbark-Kultur mit Steinkreisen und Grabhügeln aus Pommern) jako tom XXI serii Monumenta Archaeologica Barbarica.
 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 5